FAQ (Rekrutacja i Studia)

faqfaq

By ułatwić wam trochę życie na początek drobny FAQ, który powstał na podstawie najczęściej zadawanych pytań w latach poprzednich.

 

 

REKRUTACJA i LOGISTYKA

Gdzie znajdę aktualne informacje o rekrutacji na WGiSR?

Na stronie Wydziału w tej zakładce

Ile muszę mieć punktów na maturze aby się dostać na studia? 

Na stronie http://rekrutacja.uw.edu.pl/ dostępne są dane odnośnie popularności kierunków pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w poprzednich latach. Jednak należy wziąć pod uwagę, że sposób przeliczania punktów zmienia się i w przyszłym roku może być inny.

Ile zwykle jest osób na jedno miejsce?

Teoretycznie na Geografię startuje 3,5 osoby na miejsce, a na Gospodarkę przestrzenną 6, jednak w wyniku przesunięć na listach w czasie donoszenia dokumentów w praktyce wychodzi, że Geografia to 1,5 os./miejsce, a Gospodarka przestrzenna 2 os./miejsce (rekrutacja 2016/2017)

Progi punktowe za rok 2016/2017 dostępne są tutaj

Oprócz Geografii nie zdawałem przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, czy mimo tego mogę się dostać na studia? 

TAK

Jakie przedmioty brane są pod uwagę w rekrutacji?

Prosimy o zajrzenie na stronę Internetowej Rejestracji Kandydatów
Dokładne informacje o przedmiotach branych pod uwagę w rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 można znaleźć w tym dokumencie

Jakie są zasady rekrutacji na studia? 

Wszystkie potrzebne informacje uzyskasz na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów lub w tym dokumencie

Czy dam radę studiować dwa kierunki jednocześnie? 

Sporo  osób na WGiSR UW studiuje dwa kierunki jednocześnie i zazwyczaj godzą je bez problemu, choć oczywiście pracy jest momentami bardzo dużo. Aby dostać się na Geografię lub Gospodarkę Przestrzenną jako wasz drugi kierunek macie dwie możliwości:
– wziąć udział w normalnej, otwartej rekrutacji
– wystartować w rekrutacji na studia równoległe

Czy trzeba uczęszczać na wszystkie zajęcia? 

Obecność jest obowiązkowa na ćwiczeniach, konwersatoriach, natomiast wykłady nie są obligatoryjne.

Co ja będę w ogóle po tym wydziale robił? 

Studia licencjackie dadzą Ci tylko ogólną wiedzę w danym kierunku, natomiast na studiach magisterskich wybierasz sobie specjalizację, która Cię najbardziej interesuje.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach?

Tak naprawdę zależy to wyłącznie od Ciebie. Studia  dają Ci możliwość rozwijania zainteresowań, a także pogłębiania specjalistycznych zagadnień (np. geomorfologia, teledetekcja, hydrologia, meteorologia). Działalność w organizacjach studenckich (samorząd, koła naukowe, zrzeszenia studentów) niewątpliwie dostarcza bogatego bagażu doświadczeń i umiejętności, cenionego przez pracodawców. W ramach działalności studenckiej można organizować wyjazdy (np. weekendowe praktyki, wycieczki rowerowe, obozy studenckie), konferencje, spotkania integracyjne, a także zrealizować wymarzony projekt naukowy z niemałym dofinansowaniem od UW.

Wyniki zostały ogłoszone, jestem na 200-setnym miejscu i mam dopisek rezerwa, czy oznacza to, że jestem 200-setny na rezerwie czy 200-setny ogółem? 

IRK podaje wam wasze miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Nie dostałem się w pierwszej turze, czy to już czas „rzucić się z mostu”? 

Spokojnie :)

Na listach zwykle tworzą się bardzo znaczące przesunięcia. Zazwyczaj aby dostać się na Geografię należy znaleźć się w pierwszej 300 kandydatów, a na GP w pierwszej 280. Wszystko zależy od rocznika oraz liczby i jakości kandydatów.

Dostałem się gdzie indziej, a na WGiSR jestem na rezerwie, co mam robić? 

Złóż papiery na innych kierunek i cały czas obserwuj rekrutację u nas. Jeżeli się dostaniesz na WGiSR możesz spokojnie zabrać papiery z innego kierunku/uczelni i złożyć je do nas.

Czy zajęcia odbywają się tylko w Pałacu Czetwertyńskich-Uruskich (gdzie mieści się wydział) obok bramy głównej UW? 

Zdecydowana większość tak, trochę zajęć odbywa się również w Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych (na Karowej 20), a dosłownie kilka na innych wydziałach.

Ile zajmuje podróż między Kampusem Centralnym (gdzie jest wydział) a Kampusem Ochota i Kampusem Służew?

  • Kampus Centralny – Kampus Ochota – ok. 20-40 minut (w zależności od ruchu samochodowego). Między kampusami jeździ bezpośredni autobus 175 (przystanek Uniwersytet – Banacha Szpital) a także autobus 128 (przystanek Uniwersytet – Banacha Szpital).
  • Kampus Centralny – Kampus Służew – ok. 30-60 minut. Można udać się autobusem 175 lub 128 do stacji Metro Centrum, udać się metrem i następnie wysiąść na stacji Metro Służew i przejść się 10 minut lub skorzystać z tramwaju. Tramwaj nr 10 jedzie z przystanku Dworzec Centralny do przystanku Wyścigi (ok. 5-7 minut piechotą na Kampus Służew) lub Tramwaj nr 35 z przystanku Centrum również na przystanek Wyścigi.

Polecamy skorzystać ze strony http://jakdojade.pl by znaleźć najlepsze połączenie.

Dostałem się na studia, co mam robić dalej? 

Przyjdź złożyć papiery, a później już zadbamy o to, abyś otrzymał odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania i zagadnienia związane ze studiowaniem.

Chciałbym podróżować i rozwijać swoje pasje w trakcie studiów, jak to mogę zrobić?

Na wydziale funkcjonuje pięć kół naukowych, które oferują liczne wyjazdy – zarówno w Polsce jak i za granicą – np. kongresy geograficzne, seminaria czy wymiany ze studentami z całej Europy. Dla osób chcących rozwijać swoje zainteresowania tematyką planistyczną i przestrzenną, analizować zdjęcia satelitarne, korzystać z nowoczesnych programów do wizualizacji danych geograficznych – dla tych osób też jest miejsce! Zapraszamy do kliknięcia w menu – „Koła naukowe” i zapoznania się z opisem kół naukowych.

STUDIA

Czy otrzymam indeks i karta egzaminacyjną?

Indeksy wręczane były zawsze na dniach adaptacyjnych, jednakże od 2010 r. tak już nie jest gdyż według nowego regulaminu studiów nie są już obowiązkowe. Jeżeli chcecie otrzymać indeks to musicie zgłosić się do dziekanatu z taką prośbą. Zbieranie wpisów nie jest już konieczne. Oceny wpisywane będziecie mieli do USOSa (Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów). W ciągu 24 godzin od wpisania ich przez wykładowcę powinny pojawić się na stronie: https://usosweb.uw.edu.pl (zakładka DLA STUDENTÓW/MOJE STUDIA/OCENY KOŃCOWE)

Kiedy mam zarejestrować się na zajęcia?

Termin rejestracji na zajęcia wydziałowe jest zawsze podawany na stronie USOSweba. Rejestracja zaczyna się podanego dnia o godzinie 21:00, a kończy ostatniego dnia o 23:59. Na lektoraty, OGUNy i WF rejestrujecie się przez serwis na stronie http://rejestracja.usos.uw.edu.pl/. Dla osób na I roku część tur rejestracji już się odbyła (przed wakacjami) zatem jest mniejszy wybór lektoratów i OGUNów. Rejestracja na W-F rozpoczyna się dla wszystkich przed początkiem semestru. Nie zwlekajcie z zapisami, bo funkcjonuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, a wcale nie jest powiedziane, że miejsce jest tyle, ilu studentów.

Dla osób wyjeżdzających na obóz zerowy w Murza – pamiętajcie, że będzie istniała możliwość ewentualnej rejestracji na obozie przez WiFi. Dodatkowo będzie można korzystać z dobrych rad starszych studentów!

Jeżeli zapiszę się na więcej zajęć niż jest to wymagane programem studiów, to czy muszę je wszystkie zaliczyć?

Tak, jeżeli dla przykładu w pierwszym semestrze należy zapisać się na jeden OGUN, a ktoś zapisze się na dwa, to obydwa trzeba zaliczyć. Miejcie to na uwadze, aby uniknąć później ewentualnych problemów.

Do kogo najlepiej zapisać się na ćwiczenia/lektoraty?

Otwartej agitacji prowadzić nie będziemy, choć nie ma co ukrywać, że jest to istotny element rejestracji. Polecamy natomiast zasięgnąć języka u starszych kolegów i koleżanek. Czasem jednak prowadzący ćwiczenia zamieniają się grupami w ostatniej chwili, zatem dopiero na pierwszych zajęciach dowiecie się, kto na pewno prowadzi ćwiczenia.

Czy na lektorat zapisywać się muszę do Szkoły Języków Obcych?

Jest to rekomendowane, gdyż są to lektoraty tzw. ogólne. Idąc na zajęcia dedykowane, możecie trafić np. angielski dla filozofów, który niekoniecznie musi się okazać łatwy i przyjemny do zaliczenia.

Nie mogę zalogować się do USOSweba?

Bez paniki. Studenci pierwszego roku otrzymują dostęp do sytemu dopiero po przyjęciu wszystkich kandydatów, a zatem pod koniec sierpnia. Ponieważ przygotowanie profilu jest czasochłonne, może się zdarzyć, że kolega/koleżanka już ma konto, a część osób jeszcze nie. Panikować można zacząć na tydzień przed rozpoczęciem zapisów. Wtedy należy udać się do dziekanatu lub do wydziałowego pełnomocnika ds. USOSa.

Jakie przedmioty są obowiązkowe?

Musisz zaliczyć przedmioty, które zostały wymienione w programie studiów.

Zajęcia takie jak wydziałowe przedmioty fakultatywne, praktyki zawodowe, wykłady ogólnouniwersyteckie, lektoraty, W-Fy itp. nie są umieszczone w planie zajęć, gdyż zapisujecie się na nie według własnych preferencji.

Wybieracie też jedną grupę ćwiczeniową z kilku podanych w planie. Dla formalności trzeba dodać, że zarówno ćwiczenia, jak i wykłady są według regulaminu obowiązkowe na UW, chociaż w tym drugim przypadku wiele zależy od wykładowcy. Jesteście rocznikiem, w programie, którego (w związku z wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji) na WGiSR zaszły ostatnio największe zmiany, głównie na kierunku geografia. Warto interesować się, być na bieżąco i w stałym kontakcie z samorządem, starostami i Panią Prodziekan ds. Studenckich.

Mam w planie dwa wykłady o tej samej porze, czy to błąd?

Jeżeli wystąpiła taka sytuacja, oznacza to jedną z dwóch opcji:

1) wykłady odbywają się naprzemiennie, co tydzień

2) jeden wykład odbywa się w pierwszej połowie semestru, a drugi w drugiej.

Uwaga: USOS pozwala na zapisanie się do grup ćwiczeniowych o tej samej porze, ale nie róbcie tak, gdyż zwykle do zaliczenia ćwiczeń jest wymagana obecność.

Nie mogę zapisać się na kurs internetowy, dlaczego?

W pierwszych turach niektóre kursy są dedykowane.  Przykładowo kursy internetowe są zawsze dedykowane dla doktorantów. Natomiast zwykle zostaje na nich dużo wolnych miejsc w kolejnych turach.

Gdzie mogę znaleźć aktualny plan zajęć?

Aktualne plany zajęć i programy studiów znajdują się na stronie wydziału pod adresem http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/studenci/. Plany dostępne są także w USOSwebie, ale nie są tak szybko aktualizowane jak te na stronie wydziału.

Kiedy mogę załatwić sprawę w dziekanacie?

W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach 9.30 – 13.30. We środy dziekanat studiów dziennych jest nieczynny i dla zachowania dobrego samopoczucia (zarówno Waszego jak i pań z dziekanatu) nie próbujecie załatwiać tego dnia spraw studenckich.

Jak tytułować wykładowcę?

Mimo przyzwyczajenia nabytego w szkołach średnich do mówienia wszystkim „profesorze”, to nie należy każdego na wydziale tak tytułować. Wykładowcy uniwersyteccy zwykle są wyczuleni na swoje tytuły. Można spotkać się z trzema wariantami: magistrem (mgr.), doktorem (dr lub dr hab.) lub profesorem (prof. dr hab. lub prof. UW). Warto sprawdzić przed zajęciami.

Studia na WGiSR będą już dla mnie kolejnym kierunkiem, czy muszę zaliczać od nowa wszystkie lektoraty, W-Fy itp.?

Zaręczamy, ze coś się uda przepisać. Najlepiej udać się na dyżur Pani Prodziekana ds. Studenckich i nakreślić sytuacje. Tego problemu nie mają studenci równolegli, im przepisanie tych zajęć przysługuje regulaminowo. Warto także porozmawiać z prowadzącymi po pierwszych zajęciach. Mamy bardzo pro-studencką kadrę.

Nie zaliczyłem zajęć, czy zostanę skreślony z listy studentów?

Spokojnie, nie tak łatwo wylecieć ze studiów. Na każdym roku przysługują Ci dwa wpisy warunkowe z zajęć prowadzonych na WGiSR, co oznacza, że zostaniesz warunkowo wpisany na kolejny rok studiów, jednakże musisz powtarzać niezaliczony przedmiot. Dodatkowo można powtarzać jeden lektorat, WF lub OGUNa (jeden z trzech). W przypadku większej liczby wpisów warunkowych istnieje możliwość powtarzania semestru/roku studiów. Nie dotyczy to jednak studentów pierwszego roku. Jeżeli nie zaliczy się ćwiczeń z jakiegoś przedmiotu to automatycznie nie ma możliwości podejść do egzaminu z tego przedmiotu, więc w następnym roku trzeba zaliczyć ponownie obydwa składowe przedmiotu. Powtarzanie zajęć jest płatne. Aktualny cennik znajduje się na stronie Wydziału, a regulamin studiów i zasady studiowania na WGiSR znajdują się w oddzielnej zakładce na stronie samorządu.

Czy w trakcie studiów organizowane są jakieś wyjazdy naukowe?

Bez tego na tym wydziale się zdecydowanie nie obędzie! Studenci odbywają ćwiczenia terenowe po pierwszym i drugim roku studiów licencjackich (niestety należy zapłacić za nocleg, dojazd i wyżywienie; za nocleg nie płaci się jedynie w trakcie praktyk w ośrodku WGiSR w Murzynowie). Z inicjatywy kół naukowych i samych wykładowców organizowane są też liczne fakultatywne zajęcia terenowe.

Gdzie mogę Was znaleźć?

Siedziba „Samorządu” znajduje się w pokoju numer 033 w podziemiach za Café Adnan.

 Zapraszamy do kontaktu! :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *